ویژه دانشجویان

آموزش تایپ سریع ردیف وسط

یکی از مهارت های فوق العاده کاربردی برای کار با کامپیوتر، تایپ ده انگشتی است. زمانی که سر و کارتان با نرم افزارهای تایپ و واژه پردازها باشد، ضروری است که آموزش تایپ سریع ببینید. برای افرادی که می توانند بیشتر از 50-60 کلمه در دقیقه تایپ کنند، دیگر نوشتن در نرم افزارهای متنی کاری سخت و طاقت فرسا نخواهد بود. شما هم اگر تا به امروز مدت زمان زیادی برای تایپ کردن صرف می کرده اید، حالا وقت آن رسیده که آموزش تایپ سریع را به صورت کامل و پایه ای شروع کنید. ما در وب سایت مدنویس، مجموعه آموزش های تایپ به زبان ساده را به طور منظم تهیه و منتشر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ویدئو آموزش تایپ فارسی و انگلیسی نشر زیتون

برای یادگیری آموزش تایپ سریع به چه چیزهایی نیاز داریم؟

اول از همه باید بدانید که یادگیری تایپ نه تنها سخت نیست بلکه می تواند در درازمدت بسیار شیرین و دوست داشتنی باشد. بسیاری از افرادی که از طریق آموزش تایپ سریع، چگونگی تایپ ده انگشتی را یاد گرفتند، شبیه به یک بازی به تمرینات آن نگاه می کنند. یادگیری تایپ به غیر از مباحث اولیه، فقط نیاز به تمرین و ممارست دارد. هر کسی می تواند خیلی سریع در زمینه تایپ ماهر شود و حتی به سراغ کسب درآمد از طریق این مهارت برود.

برای شروع نیاز به یک کیبورد مناسب و ترجیحاً مدل آفیس دارید که فرآیند تایپ کردن را برای شما لذت بخش تر کند. معمولاً تایپیست ها مدل هایی از کیبورد را انتخاب می کنند که دکمه های نرم اما بزرگی داشته باشد. کیبورد های جزیره ای که فاصله بین دکمه های آنها زیاد است، برای تایپ مناسب است. اگر میخواهید با استفاده از نرم افزارهای آفیس کارهای تایپ را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم آخرین نسخه نرم افزار Word را دانلود و نصب نمایید تا از تمام امکانات این برنامه استفاده کنید.

شروع آموزش تایپ سریع با یادگیری کلیدهای ردیف وسط کیبورد آغاز می‌شود. بیشتر دکمه هایی که شما در حین تایپ کردن به آنها نیاز دارید در بخش هایی قرار گرفته اند که انگشتان دست شما به راحتی به آنها برسد. به همین خاطر مشاهده می کنید که روی کیبورد، حروف الفبا به صورت چیده نشده اند. می توان گفت ردیف وسط کیبورد حروف اصلی هستند که هنگام تایپ کردن بیشتر با آنها سر و کار خواهید داشت .

به طور کلی محدوده میانی دکمه های کیبورد یعنی هر سه ردیف، قسمت وسط، حروف پرکاربردتر در زبان فارسی هستند. قبل از شروع کار سعی کنید محل قرارگیری دست‌ها و مانیتور را به درستی تنظیم کنید تا در حین تمرین تایپ یا در زمان کار کردن با کیبورد دچار آسیب به بدن خود نشوید.

تایپ با دکمه های ردیف وسط

همانطور که در تصویر بالا می بینید ردیف وسط کیبورد برای حروف فارسی از حرف های گکمنتا و شسیبل تشکیل شده است. دلیل این که این حروف را به شکل یک کلمه و پشت سر هم نوشتیم، ایده‌ای است که بعضی از مدرسان آموزش تایپ سریع برای یادگیری محل قرارگیری حروف روی کیبورد می‌دهند. شما با یادگیری این ترتیب به‌طور ناخودآگاه محل قرارگیری حروف اصلی در هنگام تایپ کردن را به خاطر می سپارید. در همین ردیف روی دو حرف ت و ب می بینید که یک برآمدگی وجود دارد. این برآمدگی محل قرارگیری انگشت اشاره شماست.

در واقع نحوه قرارگیری انگشتان دست بر روی کیبورد به این صورت است که چهار انگشت شما روی حروف ردیف وسط قرار می گیرند و انگشت شست مختص زدن دکمه space هست. برای یادگیری بهتر در این مطلب آموزشی از وب سایت مد نویس، چند تمرین کاربردی برای یادگیری تایپ سریع آماده کرده ایم.

تمرین تایپ کردن با ردیف وسط

همانطور که گفتیم شما می بایست انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف ت و انگشت اشاره دست چپ خود را روی حرف ب قرار دهید. حالا به صورت ناخودآگاه سایر انگشت های شما به درستی روی دکمه های دیگر این ردیف قرار می گیرند. همانطور که در تصویر می بینید تمامی حروف باقی مانده از سمت چپ به تعداد انگشتان دست شماست. اما در سمت راست یکی از دکمه ها اضافه است. از آنجایی که نمی توانید تمام حرف‌ها را به طور همزمان پوشش دهید، می بایست در حین تایپ کردن انگشت خود را تغییر داده و حرف کناری آن را نیز تایپ نمایید. برای انگشت کوچک دست راست و برای انگشتان اشاره هر دو دست نیز دو حرف در نظر گرفته می‌شود.

اولین تمرین برای مسلط شدن به محل قرارگیری حروف روی کیبورد این است که شروع به تایپ کردن حرف با زدن یک فاصله و نوشتن حرف بعدی و ادامه دادن همین تمرین تا انتهای خط کنید. به این صورت که از هر حرف یک خط کامل با تسلط و تمرکز روی سایر انگشتان تایپ می کنید. زمانی که از تمامی حروف یک بار سرمشق نوشتید به سراغ ترکیب کردن حروف با همدیگر بروید. یعنی سعی کنید که دوبار حروف را پشت سر هم بنویسید و یک کلمه بسازید. برای مثال کلمات شش و سس از تکرار حروف ش و س بدست می آیند. اهمیت ندارد که اگر کلماتی که تایپ می شوند معنادار نباشند. در این تمرین قصد داریم که تمرکز شما بر روی فشار دادن یک دکمه خاص در حالی که سایر انگشتان شما روی کیبورد هست را بیشتر کنیم.

برای تمرین دوم می توانید به سراغ نوشتن پشت سر هم حروفی که با دست چپ می‌بایست نوشته شوند بروید. به صورت یکی در میان حروفی که مربوط به دست چپ و دست راست هستند را مانند یک کلمه پشت سر هم تایپ کنید. تا زمانی که توالی حروف از هر دو طرف در ذهنتان جای بگیرد. بعد از این نوبت به تایپ کردن کلماتی می‌رسد که تنها با ردیف وسط نوشته می‌شود. در این تمرین نیازی نیست که کلمات را پشت سر هم تایپ کنید، بلکه می بایست هر کلمه را آنقدر بنویسید که نحوه نوشتن آن با انگشتان و محل قرارگیری حروف تشکیل دهنده آن کلمه را در خاطر خود بسپارید.

سرمشق برای کلماتی که تنها با ردیف وسط نوشته می‌شوند

این تمرین برای به خاطر سپردن نحوه تایپ کردن کلمات پرکاربرد بسیار مهم است پس سعی کنید قبل از اینکه یک کلمه را مسلط نشده اید به سراغ لغت بعدی نروید.

کشک یاس لاک کمال ماتم آبی کیمیا سین تالاب سیمان بابا بالشت بال نیست سیب کال مشکی تینا تابان مالش لب شک شیما است من تن مال سال مین تین شیب کیم کام نام سیم مانا مینا تمایل گالش سایش و …

پس از اینکه در نوشتن لغات بالا مهارت پیدا کردید به سراغ جملات کوتاهی که در ادامه برای شما می آوریم بروید و از هر کدام آنقدر بنویسید که دستتان راه بیفتد.

ایشان آشنای من است

نیکی سبب نیکنامی است

سیما با سیاست است

شبنم سمبل متانت است

این کشت کیمیا است

نام کشتی ما ستایش است

آیا کت شما آبی است

کتاب شما امسال اسان نیست

مریم شیرین کام باشی

شمال مکان مناسبی است

این ماشین مال شیما است

امسال تابستان نیکی است

ماشین ما نیلی است

آسیابان مکمل نان است

اسم من گلی است

اسم این استان شمال است

لیلا با متانت است

مسلمانی مسلک تکامل انسان است

در هنگام تایپ به چه نکاتی توجه کنیم

چند مورد است که برای تمام کسانی که می‌خواهند مدت زمان طولانی پشت کامپیوتر بشینند و تایپ کنند، اهمیت دارد. یکی از این موارد، طریقه صحیح نشستن پشت میز و قرار دادن انگشتان روی صفحه کلید است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم نکاتی را در این زمینه مطرح کنیم و آماده شویم برای آموزش بعدی و کار کردن با دکمه های ردیف بالا.

  • زمانی که روی صندلی کامپیوتر می نشینید، باید پشتی صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که بدون قوز کردن یا خم کردن گردن بتوانید به کیبورد مسلط باشید و مانیتور را ببینید.
  • فاصله صحیح تا کیبورد می‌بایست ۴۰ سانتی متر باشد و نباید در هنگام تایپ کردن بدن خود را سفت کنید. بلکه می بایست شانه های خود را شل کرده و با نگاه مستقیم به مانیتور تایپ کنید.
  • سعی کنید تا جایی که می توانید در هنگام تمرین کردن آموزش تایپ سریع نگاه به کیبورد نیندازید. تمام حواس خود را به لمس کردن دکمه‌ها متمرکز کنید و چشمانتان را به مانیتور بدوزید.
  • هر زمانی که به جای دکمه های مورد نظر خود را گم کردید با استفاده از دو دکمه که برجستگی های کوچکی دارند به ترتیب قرارگیری انگشتان تان را تنظیم نمایید.
  • زمان مناسب برای کار کردن به طور مداوم پشته کامپیوتر بیش از یک ربع نمی باشد. پس سعی کنید هر یک ربع یک بار از جای خود برخیزید، دستان خود را بکشید، گردن خود را حرکت دهید و نگاه خود را در اتاق بچرخانید.

پس از تمرین و تسلط به ردیف وسط، به سراغ قسمت دوم آموزش تایپ سریع که نحوه تایپ کردن ردیف بالا است بروید. سعی کنید برای تمرینات تایپ روزانه زمانی را مشخص کنید و به طور منظم این کار را انجام دهید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: 0.8 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا