ویژه دانشجویان

نکاتی درباره آموزش تایپ سریع ده انگشتی

یکی از مهارت‌های لذت‌بخش و تأثیرگذار در زندگی امروزی، یادگیری تایپ سریع ده انگشتی است. این نوع از تایپ نوعی تایپ حرفه‌ای لمسی محسوب می‌شود که برایتان در تمام زمینه‌ها کاربرد خواهد داشت. اگر به دلیل موقعیت شغلی یا تحصیلی خود بایستی تایپ سریع ده انگشتی را یاد بگیرید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

8 نکته مهم که باید در حین آموزش تایپ سریع ده انگشتی به خاطر بسپارید.

تایپ سریع ده انگشتی بدون غلط نیاز به کسب مهارت و تمرین فراوان دارد. هرچقدر شما با اصول تایپ ده انگشتی بهتر آشنا شوید، کارهایتان با دقت بیشتر و حرفه‌ای‌تر ارائه خواهد شد. در این مقاله سعی کردیم راه‌های ساده و در عین حال کاربردی آموزش تایپ سریع ده انگشتی را به شما معرفی کنیم.

  • سعی کنید موقع تایپ سریع ده انگشتی درست و متعادل بنشینید.

بسیاری از افراد به هنگام کار کردن با کامپیوتر یا موبایل بیش از حد به جلو خم می‌شوند یا به سمت عقب تکیه می‌دهند. بهتر است برای تایپ سریع ده انگشتی موقعیت بدنی استاندارد و ایستا داشته باشید. این روش باعث می‌شود که به هنگام کار کردن عضلات شما دچار خستگی و درد گردن، مچ، ستون فقرات و نواحی دیگر نشوند. از طرف دیگر قوای جسمانی شما برای ادامه فعالیت حفظ می‌گردد. بدین صورت می‌توانید ساعت‌های بیشتری را به تایپ سریع ده انگشتی اختصاص دهید.

پیشنهاد می‌شود زاویه مناسب و فاصله درست با میز کار خود را انتخاب نمایید. در واقع کمرتان باید حالت قائمه داشته و دقیقاً در روبروی صفحه کامپیوترتان قرار بگیرید. درصورت امکان از بالشتک یا محافظ‌های استاندارد برای پُر کردن فاصله بین کمر خود و صندلی استفاده کنید. ارتفاع صندلی و حالت تکیه‌گاه آن را متناسب با قد و وضعیت خود تنظیم نمایید. بهتر است پاهایتان روی زمین قرار بگیرد و مچ دست‌هایتان هم سطح صفحه کلید باشد. اگر می‌خواهید چشم‌هایتان به هنگام کار با کامپیوتر خسته نشده و آسیب جدی نبیند، حتماً نور مانیتور را کم کنید.

  • هنگام تایپ سریع ده انگشتی به صفحه کلید نگاه نکنید.

بهتر است به انگشتان خود اعتماد کنید. یکی از اشتباهات کاربران برای تایپ ده انگشتی نگاه کردن آنها به صفحه کلید است. بهترین روش برای تایپ سریع ده انگشتی آشنایی با دو کلید پایه در ردیف وسط است. این کلیدها با علامت خط تیره برجسته بر روی حروف j و  f انگلیسی و ت و ب فارسی قابل تشخیص هستند. شما می‌توانید در ابتدای تمرین تایپ سریع ده انگشتی چشمان خود را ببندید و این دو برجستگی کلیدها را با انگشتان اشاره خود پیدا کنید.

حرفه ای تایپ کنید!

اگر بخواهید در کار تایپ حرفه‌ای شوید نباید به صفحه کلید نگاه کنید. برای این کار بایستی محل قرار گرفتن حروف و اعداد را بر روی صفحه کلید شناخته و حفظ کنید. بهترین کار این است که یاد بگیرید جای دقیق هر کاراکتر کجاست. بعد از تایپ هر کلید، باید دست‌ها به حالت اولیه خود روی صفحه کلید برگردند. نگاه کردن به صفحه مانیتور و جای گذاری درست انگشتان از شما یک تایپیست حرفه‌ای می‌سازد. درواقع این روش باعث می‌شود که کار تایپ بین انگشتان شما به طور مساوی تقسیم گردد. هر انگشت تایپیست برای تعداد مشخصی از کلیدها تعریف می‌شوند. درصورتی که وظایف اضافه به آن محول کنید علاوه بر خستگی انگشتان، سرعت تایپ شما کند خواهد شد. شما بایستی در تایپ فارسی، انگلیسی و غیره با تکنیک‌های انگشت گذاری آشنایی کامل داشته باشید.

شاید افرادی را حین کار دیده باشید که فقط از دو انگشت خود برای تایپ استفاده می‌کنند. آنها مدام نگاه خود را به صفحه کلید و مانیتور و متن تغییر می‌دهند. این شیوه کاری باعث خستگی چشم و مغز شده و تایپ به کندی انجام می‌شود. هرچقدر در تایپ دو انگشتی مهارت داشته باشید، سرعت آن به پای تایپ ده انگشتی نمی‌رسد. یادگیری اصول دقیق تایپ کردن در پیشبرد کارهایتان بسیار مؤثر است. بنابراین انتخاب سبک شخصی جوابگوی نیازهایتان نخواهد بود. برنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی فراوانی در زمینه آموزش سریع تایپ ده انگشتی وجود دارد. بهتر است برای یادگیری و تمرین بیشتر در مسابقات زمانی و حرفه‌ای آن‌ها شرکت کنید تا به یک تایپیست ماهر تبدیل شوید.

  • برای فراگیری بهتر تایپ سریع ده انگشتی تمرین مستمر داشته باشید.

ذهن شما با تمرین زیاد و دقت کافی در تایپ سریع ده انگشتی آموزش می‌بیند تا در زمان‌ها و حالت‌های مختلف بهترین کارآیی را داشته باشد. اگر در دوره‌های تمرینی خود وقفه ایجاد کنید، ذهن شما به این نتیجه می‌رسد که تمام آموخته‌هایتان را به دست فراموشی بسپارد.

اگر روزانه نیم ساعت به مدت 2 تا 4 هفته تمرینی مفید و مستمر داشته باشید می‌توان گفت که در تایپ سریع ده انگشتی مهارت لازم را کسب کرده‌اید. هرگونه وقفه‌ای در این کار باعث می‌شود، آموزش شما با مشکلاتی از قبیل تأخیر در یادگیری، تنبلی و فراموشی روبرو گردد.

تکرار در تایپ با حافظه عضلانی فرد ارتباط مستقیم دارد. بدین شکل که عضلات شما بعد از اینکه تکنیک‌های تایپ سریع ده انگشتی را یاد گرفت، به طرز باورنکردنی با آن سازگار می‌شود. درواقع حرکات انگشتان در حافظه عضلانی ثبت می‌شوند. بنابراین می توان گفت اصولی ترین روش در یادگیری تایپ ده انگشتی، تکرار و تمرین مستمر آن است. برای مثال می‌توانید اخبار یا داستان کوتاه فارسی یا انگلیسی را برای تمرین انتخاب کنید. این گونه متون به خاطر داشتن کلمات و جملات متفاوت نمونه خوبی برای یادگیری جای حروف و اعداد در صفحه کلید هستند.

  • ریتمی صحیح و متوازن را در تایپ سریع ده انگشتی رعایت کنید.

مهمترین اصل در یادگیری تایپ ده انگشتی، به کارگیری ریتمی موزون و درست موقع تایپ است. هر اندازه این هماهنگی با دقت و حوصله بیشتر انجام گیرد، ماندگاری آن در تمام دوران زندگی راه‌گشای کارهایتان خواهد شد. حتی می‌توانید با اعمال شیوه صحیح و ریتمیک در محیط‌های مختلف، تایپ سریع ده انگشتی را به دیگران آموزش دهید. سعی کنید ریتمی یکسان را در هر تمرین به کار ببرید. استفاده از عادات گذشته‌تان در تایپ را کنار بگذارید تا به مرور زمان تکنیک‌های صحیح را آموزش ببینید.

  • با صبر و حوصله تایپ سریع ده انگشتی را یاد بگیرید.

کار تایپ مهارتی است که نیاز به تمرکز و دقت فراوان دارد. بهتر است هیچ عجله‌ای در تایپ کردن حروف و اعداد نداشته باشید. چراکه عجول بودن در تایپ سریع ده انگشتی اثری مخرب خواهد داشت. با آرامش و صبر می‌توانید مهارتهای تایپ کردن سریع را خیلی زود فرا بگیرید. ممکن است در ابتدای کار خطاهای بیشماری در تایپ داشته باشید. اما به هیچ عنوان نگران این موضوع نباشید. دیدگاه متفاوت و یادگیری صحیح شما باعث می‌شود به طرز چشمگیری تعداد آن‌ها کاهش یابد. در واقع هر خطای تایپی شما گامی در جهت رسیدن به موفقیت و مهارت بیشتر محسوب می‌شود. ممکن است این کار برایتان کمی وقت گیر باشد اما به مرور زمان مطمئن می‌شوید با کسب مهارت‌های لازم به یک کاربر حرفه‌ای تبدیل خواهید شد.

  • سرعت تایپ قبل و بعد خود را با فاصله مناسب زمانی در حین آموزش بررسی کنید.

ممکن است سرعت تایپ هر فردی در ابتدای کار کُند باشد. بعد از تمرین روزانه با صفحه کلید و رعایت نکات یادگیری تایپ سریع ده انگشتی سرعت نوشتن خود را یادداشت کنید. برای مثال بررسی کنید که برای تایپ هزار کلمه در هر روز چقدر زمان صرف می‌کنید. این کار باعث می‌شود از پیشرفت تایپ ده انگشتی خود آگاهی داشته باشید. شما می‌توانید زمان سنج موبایل خود را فعال کنید یا به سایت‌هایی مراجعه کنید که ابزارهای تست تایپ سریع و استاندارد را دارند. در این سایت‌ها روند پیشرفت تایپ سریع ده انگشتی شما به نمایش گذاشته می‌شود. حتی می‌توان در مسابقات تست سرعت که بین افراد مختلف برگزار می‌شود به طور رایگان شرکت کنید و رقابتی تنگاتنگ با دوست داران این کار داشته باشید.

  • روش کار با نرم افزارهای تایپ را فرا بگیرید.

یکی از نکات اساسی در تایپ سریع ده انگشتی آشنایی با ابزارها و نرم افزارهای کامپیوتری از جمله مایکروسافت آفیس است. نرم افزار word (ورود) یکی از پرکاربردترین ابزارهای تایپ محسوب می‌شود. برای تایپ نامه اداری، پایان نامه، مقاله و پروژه های خود می‌توانید به راحتی از این نرم افزار استفاده کنید. کافی است دوره های آموزشی ICDL را در کلاس های چند ساعته به خوبی یاد بگیرید. درواقع با این کار هم مدرک معتبر دریافت کرده‌اید و هم روش کار با نرم افزارهای مختلف آفیس را آموزش دیده اید. البته صفحه آرایی هم کمک شایانی در این رابطه به شما خواهد کرد. چراکه با یادگیری آن می‌توانید کسب درآمد هم داشته باشید. به این شکل که برای صفحه آرایی کتاب و پایان نامه به صورت حرفه ای فعالیت می‌کنید. کافی است به انتشارات و دفاتر خدمات کامپیوتری سری بزنید و سفارش مشتریان را قبول نمایید.

  • رعایت نکات ویراستاری را به هنگام تایپ سریع ده انگشتی فراموش نکنید.

زمانی می‌توانید ادعا کنید که یک تایپیست حرفه ای هستید که علاوه بر سرعت بالای تایپ ده انگشتی، اصول نگارش در متون تایپی شما به خوبی رعایت می‌شود. با شرکت در کلاسهای ویراستاری می‌توانید مهارتهای لازم را در این زمینه کسب نمایید. هرچقدر در کار تایپی شما قواعد نگارشی، پاکیزگی و املای درست کلمات رعایت گردد، به طور یقین از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد شد. به عنوان مثال گذاشتن ویرگول در جای صحیح بعد از کلمات یکی از مهم ترین اصول برای درک مفهوم متن به شمار می رود.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا