ویژه دانشجویان

آموزش تایپ ریاضی در ورد

یکبار دیگر در مدنویس همراه شما هستیم و می‌خواهیم تایپ ریاضی در ورد را به شما عزیزان آموزش دهیم. تایپ کردن فرمول‌های پیچیدۀ ریاضی، علائم ریاضی، اندیس، توان و … در ورد شاید اول کار به نظرتان پیچیده بیایند. اما فقط کافیست چند قاعده و نکتۀ ساده را در مورد تایپ ریاضی در ورد بدانید و بعد می‌بینید که تایپ ریاضی در ورد راحت‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کردید. بدون توضیحات بیشتر برویم سراغ اصل مطلب.

اول اینکه تایپ فرمول نیاز به گزینه و ابزار خاصی به نام equation دارد. با این ابزار هر نوع فرمول ریاضی یا حتی شیمی که بخواهید را می توانید تایپ کنید. تنها مشکلی که ممکن است با آن رو به رو شوید، نوشتن متون فارسی در داخل فرمول هاست. در بعضی از نسخه های ورد، عبارات فارسی به جای راست به چپ، چپ به راست نوشته می شوند. از آنجایی که بسیار کم پیش می آید بخواهید در یک فرمول ریاضی متن فارسی طولانی بنویسید، در این شرایط می توانید کلمات خود را برعکس تایپ کنید تا مشکل حل شود. مثلاً به جای نوشتن سود سالیانه خالص باید بنویسید “خالص سالیانه سود” تا ورد آن را برعکس کرده و در نتیجه نوشته شما درست در بیاید.

باز کردن گزینه‌های جدید

اول از همه برای تایپ ریاضی در ورد روی منوی Insert بالای صفحه کلیک کنید. حالا می‌بینید که سمت راست‌ترین گزینه‌ها، دو گزینۀ Equation و Symbol هستند. روی Equation کلیک کنید (روی خودش، نه فلش کوچک پایینش).

تایپ ریاضی در ورد

 

با کلیک روی این گزینه علاوه بر اینکه یک فضای تازه در متن باز می شود، یک منوی جدید به اسم Design هم به لیست منوهای بالا اضافه می شود که به 4 قسمت کلی تقسیم شده:

  1. Equation
  2. Tools
  3. Symbols
  4. Structure

به علاوۀ این گزینه‌های جدید، یک کادر هم جای مکان‌نمای موس باز می‌شود که هر فرمول یا علامت ریاضی را که از بین گزینه‌ها انتخاب کنید، در این کادر تایپ می‌شود.

نکته: اینجا برای اینکه با مسیر آشنا شوید این راه را گفتیم. ولی می‌توانید همان اول با زدن Alt و = هم این منو را باز کنید.

حالا ببینیم هر کدام از این 4 قسمت چه کاربردی دارند.

1/ قسمت Equation

در این قسمت چند قالب پیش‌فرض را برای فرمول‌های ریاضی می‌بینید. این قالب‌های مختلف برای راحتی کار شماست. برای این که اگر فرمولتان در یکی از این قالب‌هاست، به جای این که از گزینه‌های سمت راست استفاده کنید، ازهمین جا آن را انتخاب  و کارتان را شروع کنید.

در قسمت More Equations From Office.com که پایین فرمول‌هاست، می‌توانید فرمول‌های بیشتری را ببینید.

اما کاربرد مهم‌تر این قسمت چیز دیگری است. گاهی ممکن است بخواهید از یک قالب فرمول خاص چندین بار در متنتان استفاده کنید. خب می‌توانید برای راحتی کار آن را ذخیره کنید. برای این کار در حالی که Alt و = را زدید و گزینه‌ها باز شده‌اند، فرمول مد نظر را انتخاب کنید. بعد روی گزینۀ Equation کلیک کنید. حالا گزینۀ Save Selection to Equation Gallery را که پایین فرمول‌هاست انتخاب کنید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید اسم و تنظیمات دیگر این فرمول را انتخاب کنید. بعد OK را بزنید. حالا این فرمول بین قالب‌های پیش فرض ذخیره شده. می‌توانید آن را در همین قسمت و پایین همۀ قالب‌های دیگر ببینید و هر جا که خواستید، آن را انتخاب کنید.

نکتۀ: هر زمانی که می‌خواهید کل فرمولتان را انتخاب کنید، می‌توانید روی 3 نقطۀ کنار کادر فرمول کلیک کنید تا کل فرمول انتخاب شود.

2/ قسمت Tools

به طور کلی در این قسمت می‌توانید نحوۀ نمایش فرمول‌ها را تغییر دهید. بالاترین گزینه در قسمت Tools گزینۀ Professional است. با انتخاب این گزینه فرمولتان به همان شکل استاندارد و درست ریاضی نشان داده می‌شود.

گزینۀ پایینی، Linear است. با انتخاب این گزینه فرمولتان به شکل خطی نشان داده می‌شود و اعداد، حروف و نمادها از هم مجزاتر می‌شوند. چرا؟ چون اگر بخواهید هر کدام از عناصر فرمول را تغییر دهید، در این حالتِ نمایش، انتخاب آن‌ها راحت‌تر است.

نکتۀ مهم: دقت کنید که این حالت نمایش درست نیست! بلکه فقط برای زمانی است که می‌خواهید چیزی را تغییر دهید. پس وقتی تغییر دادنتان تمام شد، همان Professional را برای حالت نمایش فرمول انتخاب کنید.

گزینۀ پایین‌تر، abc Normal Text است. حروفی که در فرمول‌ها هستند در حالت پیش‌فرض کمی متفاوت‌تر از متن معمولی نشان داده می‌شوند. اگر این گزینه را انتخاب کنید، حروف به همان شکل نرمال متن درمی‌آیند. ولی لزومی به انتخاب این گزینه نیست و همان حالت پیش‌فرض برای نمایش فرمول‌ها بهتر است.

3/ قسمت Symbols

همان‌طور که می‌بینید، در این قسمت می‌توانید انواع و اقسام نمادهای ریاضی را پیدا کنید. از عملگرهای ساده‌ای مثل جمع و تفریق گرفته تا فلش‌ها و حروف یونانی. حالا چطور نمادهای مختلف را در این قسمت پیدا کنیم؟ اصولاً این قسمت در حالت پیش فرض روی گزینۀ Basic Math باز می‌شود که همان نمادهای پایه‌ای ریاضی هستند.

اما تمام نمادها فقط همین نیست. برای این که نمادهای دیگر را هم ببینید، باید مجموعۀ دیگری را به جای Basic Math انتخاب کنید. چطور؟ کافیست اول روی علامت  که سمت راست و پایین این قسمت است، کلیک کنید. حالا روی کلمۀ Basic Math که بالا و سمت راست است کلیک کنید. با این کار اسم همۀ مجموعه‌ها (که اصولاً 8 تاست) را می‌بینید. می‌توانید هر کدام را که می‌خواهید انتخاب کنید و تمام نمادهایی که مربوط به آن مجموعه است را ببینید.

 

4/ قسمت Structures

در این قسمت قالب‌های مختلف را برای فرمول‌های مختلف می‌توانید پیدا کنید. اول از همه این را باید در مورد همۀ این گزینه‌ها بدانید که روی هر کدام که کلیک کنید، حالت‌های مختلف را برای آن فرمول نشان می‌دهد. می‌توانید از بین آن‌ها چیزی که مد نظرتان است را انتخاب کنید و فرمولتان را بنویسید.

نکتۀ بسیار مهم: گاهی برای نوشتن یک فرمول فقط یکی از این گزینه‌ها کافی نیست و باید از چند گزینه در یک فرمول استفاده کرد. مثالی از این نکته را در ادامه در قسمت Function می‌توانید ببینید.

حالا بیایید ببینیم هر کدام از این گزینه‌ها برای تایپِ چه فرمولی هستند:

گزینۀ Fraction

این گزینه برای نوشتن کسر است. وقتی روی آن کلیک می‌کنید، حالت‌های مختلف یک کسر را نشانتان می‌دهد. می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید و هر کسری را که می‌خواهید بنویسید.

برای نوشتن فرمول های کمی پیچیده تر، که در کل حالت کسری دارند، ابتدا باید یک کسر ساده بسازید. سپس مربع صورت کسر را انتخاب کنید و مثلاً یک علامت جذر از لیست فرمول ها جایگزینش کنید، حتی می توانید مربع زیر جذر را انتخاب کنید و یه جای آن یک کسر دیگر قرار دهید؛ می بینید؟ مانند یک پازل است که تکه تکه کامل می شود و شکل می گیرد.

گزینۀ Script

در این گزینه می‌توانید اعداد یا نماد را ب شکل زیروند یا توان برای هم بنویسید.

گزینۀ Radical

با این گزینه می‌توانید رادیکال‌های مختلف را با فرجۀ انتخابی خود بنویسید.

گزینۀ Integral

به کمک این گزینه می‌توانید، هر انتگرالی را با هر بازه‌ای و هر فرمولی بنوسید.

گزینۀ Large Operator

در این گزینه می‌توانید حالت‌های مختلف سیگما را بنویسید.

گزینۀ Bracket

در این گزینه انواع براکت‌های تکی و دوتایی را می‌بینید. به علاوه می‌توانید فرمول‌هایی را که شرط دارند هم با این گزینه بنویسید.

گزینۀ Function

با این گزینه می‌توانید توابع مثلثاتی ساده یا کسری را بنویسید.  

نکتـۀ: دقت کنید که در فرمول بالا وقتی خواستیم  را برای Sin بنویسیم، در قسمت جلوی sin گزینۀ Script را برای نوشتن x و توان آن انتخاب کردیم. پس همان‌طور که بالاتر گفتیم، گاهی برای نوشتن یک فرمول باید از چند تا از گزینه‌ها استفاده کنید.

گزینۀ Accent

از این گزینه برای نوشتن نماد مختلف بالای اعداد یا حروف استفاده می‌شود. مثلاً برای نوشتن نماد بردار بالای یک حرف.

گزینۀ Limit and Log

این گزینه برای نوشتن فرمول‌های لگاریتم، حد (لیمیت)، مینیمم و ماکسیمم کاربرد دارد.

گزینۀ Operator

با این گزینه می‌توانید فرمول‌های سادۀ جمع و تفریق را بنویسید. همچنین می‌توانید علامت “در نتیجه” را درج کنید. (با یادداشتی در بالا یا زیر این علامت). مثال:

 گزینۀ Matrix

در این گزینه می‌توانید انواع ماتریس‌ها را چه با نشان دادن براکت و چه بدون براکت بنویسید.

به غیر از این گزینه ها، لیستی از علائم مانند ضرب یا تقسیم و حتی حروف خاص مانند آلفا و بتا نیز در این منو قرار گرفته اند که می توانید در هر کدام از مربع های فرمول که خواستید از آنها استفاده کنید. نکته آخر اینکه اگر فرمول نویسی مدنظر شما صرفاً به توان و مبنا خلاصه می شد، می توانید به جای استفاده از این بخش equation، از همان منوی home فقط حالت های توان و مبنا را فعال کنید و فرمول های خود را بسازید.

گزینه‌هایی که در این آموزش گفتیم ممکن است در نسخه‌های مختلف ورد کمی متفاوت باشد. اما ساختار و کاربرد کلی آن‌ها در همۀ وردها شبیه به هم است. امیدواریم این آموزش تایپ ریاضی در ورد برایتان مفید واقع شده باشد. اگر سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید. برای دیدن سایر آموزش های مدنویس می توانید به بخش مقالات مفید سری بزنید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا