استخدام و رزومهراهنمای ثروت و موفقیت

آشنایی با 8 مهارت آمادگی برای استخدام

دنیای تکنولوژی با سرعت مهارنشدنی در حال پیشرفت است. بازار کسب و کار هم پیرو این مقوله دچار تغییرات شگرفی می شود. بنابراین برای هرچه سریع‌تر رساندن خود به این دنیای متغیر و نیز جلب رضایت کارفرمایان نیاز به کسب مهارتهای جدید و کارآمد دارید. هر فردی که به دنبال درآمد خوب و شغل مداوم است یادگیری تخصص های متفاوت برای او پیش زمینه ضروری محسوب می شود. مدیران شرکت ها به هنگام استخدام کارمند موردنیاز خود الویت های زیادی را مدنظر می گیرد. هرچقدر کارجویان با این ویژگی ها آشنایی بیشتری داشته باشند به طبع برای رسیدن به جایگاه شغلی درخواستی موفق تر عمل خواهند کرد. هوشیاری شما تأثیر باورنکردنی در آمادگی برای استخدام دارد. بنابراین با فراگرفتن مهارتهای ذیل می توانید خود را برای رقابتی سخت مهیا کنید.

مهارت هایی که در مراحل آمادگی برای استخدام به آن نیاز پیدا می کنید

  • گفتگو و ارتباط مؤثر را آموزش ببینید.

امروزه اکثر کارفرمایان به دنبال نیرویی پرتلاش و با روابط عمومی عالی هستند. چراکه دنیای ارتباطات و  تجارت روز به روز درحال پیشرفت چشمگیری است. ارتباط گرفتن با افراد مختلف در حیطه شغل موردنظر شما از اهمیت بالایی برخوردار است. این مهارت شما زمانی که قصد فروش و بازاریابی محصول و کالایی خاص یا معرفی خدمات منحصر به فرد را به دیگران دارید بیشتر نمود پیدا می کند. برای درک و شناخت بهتر نقطه ضعف های ارتباطی خود با اهل فن مشورت کنید. حتی می توانید در کلاس های آموزشی، همایش ها، سخنرانی های مرتبط با گفتگوی مؤثر شرکت نمایید. سپس از تجربیات افراد حرفه ای به صورت حضوری یا تلفنی مطلع شوید.

با پیشرفت دنیای مجازی بسیاری از مجامع حرفه‌ای، کارگاه ها و کنفرانس های آنلاین برگزار می کنند. آنها در زمینه مشاغل مختلف اطلاعات جامعی را ارائه می دهند. با عضویت در صفحات شبکه های اجتماعی می توانید از آخرین اخبار و تغییرات در زمینه شغل موردنظرتان مطلع شوید. از مشاهده و بررسی سایت های اینترنتی شرکت ها غافل نشوید. خوشبختانه مطالعه خدمات و فعالیت های مشاغل به راحتی امکان پذیر است. این کار باعث می شود که با فرهنگ و قوانین شرکت موردنظرتان آشنا گردید. تا جایی که براساس روحیه خود و داشتن شرایط آمادگی برای استخدام به آن سازمان مراجعه می کنید.

کتاب موفقیت شغلی، روشی قدرتمند برای دستیابی به موفقیت در کار اثر برایان تریسی

حتی آگاهی شما از چارچوب های سازمانی باعث جلب توجه مصاحبه کننده خواهد شد. معجزه کلمات را در برقراری ارتباط تأثیرگذار به عنوان اولین مهارت در آمادگی برای استخدام دست کم نگیرید. تا جایی که برایتان امکان پذیر است توانایی های خود را برای به دست آوردن شغل موردنیازتان ارتقا بخشید.

  • مدیریت کردن زمان را فرا بگیرید.

یکی از مهمترین مواردی که باید به هنگام آمادگی برای استخدام در نظر داشته باشید توجه کردن شما به زمان است. مدیران شرکت ها برای کارمندانی بیشتر اهمیت قائل می شوند که به موقع در محل کار خود حاضر شوند. مهارت داشتن فرد در برنامه ریزی درست و هدفمند برای انجام وظایف محوله به او در هر جایگاه شغلی حرف اول را می زند.

خرید دفتر برنامه ریزی طرح یادم باشد 

مدیریت زمان باعث بهره وری بیشتر و البته کاهش هزینه های اضافی می شود. هدر ندادن وقت و دقت کافی در به سرانجام رساندن کارها جزء باارزش ترین امتیازات برای موفقیت بیشتر کارمندان تلقی می شوند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از شروع هر کاری، به دنبال علایق خود بروید. برای مثال می توانید در خیریه ها، سازمان های کمک مردمی یا سرای محله ها بروید. با افراد موفق و کاربلد به کسب تجربه بپردازید. هدفمند بودن، نظم داشتن و برنامه ریزی خوب را از آن ها یاد بگیرید. این فعالیت ها نه تنها به شما احساس مثبت، اعتماد به نفس بالا، مسئولیت پذیری، خلق و خوی زیبا می بخشد بلکه به هنگام مصاحبه شغلی حرفی برای گفتن توانایی ها و تجربیات خود دارید.

  • توانایی نوشتاری خود را افزایش دهید.

سومین مهارت در آمادگی برای استخدام، نوشتن اصولی و قاعده مند است. سازمان ها و مؤسسات مختلف به هنگام گزینش متقاضیان برای سمت شغلی مورد نیازشان به توانایی های آن ها در مکاتبات اداری و بیان صریح توجه زیادی نشان می دهند. نامه نگاری، ارسال ایمیل، بخشنامه ها و دستورات درون سازمانی نیازمند افراد کاردان و مسلط در حوزه نوشتاری است. آشنایی با نرم افزارهای اداری، شرکت در کلاس های آموزشی ادبیات و ویراستاری به شما در این زمینه کمک فراوانی خواهد کرد.

  • هوشیار باشید.

افراد با هوش و ذکاوت خود می توانند در تمام مراحل زندگی از جمله موقعیت شغلی موفقیت های بی‌شماری را کسب کنند. اگر سابقه چند مصاحبه کاری داشته باشید به خوبی متوجه می شوید که پرسشگران به نحوه پاسخگویی و هوشیاری شما بیشتر توجه نشان می دهند. چراکه استعداد و توانایی افراد در الویت‌بندی و سامان بخشیدن کارها، برنامه ریزی دقیق و پرهیز از اتلاف وقت از اصول اساسی در رسیدن به جایگاه شغلی معتبر محسوب می‌شود. این ویژگی خاص از زمان تنظیم رزومه کاری تا آمادگی برای استخدام ارگان یا شرکت موردنظرتان ادامه خواهد داشت. پس به یاد داشته باشید که منظم بودن و هوشیاری در تمامی مراحل کاری راهگشا است.

  • در انتخاب پوشش خود دقت نمایید.

همان طور که در متن بالا گفتیم با مطالعه سایت شرکت ها می توانید با فرهنگ و ادبیات آن ها به خوبی آشنا شوید. انتخاب لباس متناسب با مجموعه کاری باعث ذهنیت خوب فرد مصاحبه کننده و مدیریت خواهد شد. شکل ظاهری، رنگ و نوع پوشش به عنوان یکی از شرایط مهم در آمادگی برای استخدام تا حد زیادی معرفی کننده شخصیت و فرهنگ شماست. لباس رسمی و شکیل در اکثر مواقع انتخابی مناسب تلقی می شود. کمی ظرافت، زیبایی و نیز رعایت تعادل به طرز باورنکردنی در مصاحبه شغلی شما تأثیرگذار خواهد بود.

  • برای پاسخگویی به سوالات در مصاحبه شغلی تمرین کنید.

از دوستان و آشنایانی که در شرکت ها یا سازمان ها مشغول به کار هستند در رابطه با نوع سوالات مطرح شده در مصاحبه های شغلی راهنمایی بخواهید. سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی زیادی در این رابطه به ارائه اطلاعات پرداخته‌اند. شما می توانید با تهیه فهرستی از این سوالات و پاسخگویی مناسب به آن‌ها از خود فیلم بگیرید. با این روش به نقاط ضعف خود در آمادگی برای استخدام آگاه خواهید شد. برای هر سوال حداقل دو تا سه جواب در نظر داشته باشید. تا در صورت فراموش کردن یکی از آن ها، جوابی درست و منطقی به فرد مصاحبه کننده ارائه دهید.

  • ایده پرداز و خلاق باشید.

بیشتر سازمان ها و شرکت ها به دنبال افرادی شایسته و با ذوق برای تأمین منابع انسانی خود می گردند. کارمندانی که نیاز به دیکته کردن وظایف محوله نداشته باشند. در انجام کارها از ایده ها و روش های خلاقانه بهره بگیرند. تنبلی و بی حوصلگی را کنار بگذارند. نیروهایی که مشتاقانه و پرانرژی پیگیر مسائل بوده و علاقمند به پیشرفت سازمان و بهبود روابط گروهی با دیگر همکاران ادامه فعالیت دهند. پس قبل از شروع به کار حتماً در مراحل آمادگی برای استخدام به علایق شغلی خود توجه کرده و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

  • سابقه کاری درخشان از خود به جای بگذارید.

در هر کاری اعتبار و حرفه ای بودن افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع را همیشه سرلوحه فعالیت شغلی خود در نظر بگیرید. عملکردتان در محیط کار قبلی باید به نحوی باشد که در دفعات بعدی آمادگی برای استخدام دیگر شرکت ها، سابقه‌ای چشمگیر و بی حاشیه از خود ثبت کنید.

شما چه تجربه ای در زمینه مصاحبه کاری و استخدام دارید؟ خوشحال می شویم اگر نظراتتان را برای ما بنویسید و این مطلب را با سایرین به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا