توسعه فردیمثبت نگری

آدم های مثبت اندیش چه ویژگی‌هایی دارند؟

در این مقاله به بررسی و توضیح ویژگی آدم های مثبت اندیش می‌پردازیم. شما نیز اگر می‌خواهید از اندیشه مثبت برخوردار شوید با ما همراه باشید. در ابتدا حکایتی کوتاه را باهم می‌خوانیم:

روزی دو فروشنده کفش از شرکت‌های مختلف عازم به مأموریتی در کشور آفریقا برای بررسی بازار فروش کفش می‌شوند. فروشنده اول از ابتدا برای رفتن به این مأموریت نفرت داشت و مطمئن بود که کاری بیهوده است اما فروشنده دوم بسیار مشتاق و امیدوار بود که نتیجه مطلوبی برای شرکت خواهد داشت. پس از رسیدن این دو فروشنده به آفریقا و تحقیق درباره بازار فروش کفش، هر دو نامه‌ای را برای شرکت‌شان ارسال کردند.

فروشنده اول که از ابتدا حس تنفر و منفی داشت در نامه نوشت: همانطور که حدس میزدم این سفر بیهوده بود، هیچ بازار کفشی در این کشور وجود ندارد، زیرا هیچ‌کس کفش به پا نمی‌کند. اما فروشنده دوم که بسیار امیدوار بود در نامه نوشت: همانطور که حدس می‌زدیم سفر بسیار عالی و پربازده بود، بازار کفش ما در این کشور می‌تواند بسیار رونق بگیرد زیرا هیچ‌کس کفش نمی‌فروشد. تفاوت داشتن اندیشه مثبت و منفی به همین اندازه می‌تواند نقش مهمی در به موفقیت رسیدن افراد داشته باشد و نتیجه تلاش افراد را تغییر دهد.

ویژگی آدم های مثبت اندیش

  • اهل مقایسه خود با دیگران نیستند

آدم های مثبت اندیش درک می‌کنند که هر فردی با ویژگی‌های منحصربفرد خود به دنیا می‌آید و مسیر زندگی هر شخص با دیگری متفاوت است. ممکن است فردی بسیار پولدار و موفق باشد اما سلامت نباشد و در مقابل فردی زندگی معمولی با درآمد کم داشته باشد اما از سلامتی برخوردار باشد. اینگونه افراد باور دارند که نباید ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه کنند.  افراد مثبت اندیش خودشان را باور داشته و به جای مقایسه خود با دیگران  تلاش می‌کنند تا زندگی خود را بهبود ببخشند.

  • حقیقت هرچه که باشد آن را می‌پذیرند

افراد مثبت‌اندیش می‌دانند که حقیقت هر آنچه که باشد باید آن را بپذیرند و با آن روبرو شوند. پذیرفتن مسائل ناخوشایند شاید به ظاهر سخت باشد اما این افراد خودشان را با حقیقت روبرو می‌کنند زیرا می‌دانند که دوری از آن نه تنها مشکلات را حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود پذیرش آن سخت‌تر شود. بنابراین همیشه به پذیرفتن حقیقت در صدد بهتر کردن شرایط برمی‌آیند.

  • به مشکلات به چشم یک چالش نگاه می‌کنند

افرادی که از نگاه مثبت‌اندیش برخوردار هستند در برابر روبرویی با مشکلات روحیه خود را از دست نمی‌دهند و به آن‌ها به چشم یک چالش نگاه‌ می‌کنند. آن‌ها معتقدند که بایستی از هر سدی پلی ساخته و از آن عبور کنند، همیشه از هر فرصتی حتی برخورد با مشکلات، برای دست‌یابی به موفقیت دست نمی‌کشند و برای به چالش کشیدن خود در برابر سختی‌ها و مشکلات آماده هستند.

  • افکار منفی را به ذهنشان راه نمی‌دهند

آدم های مثبت اندیش همانطور که از نامشان پیداست، از افکار مثبت برخوردار بوده و افکار منفی را به ذهنشان راه نمی‌دهند. اگر در شرایطی قرار گیرند که افکار منفی به ذهن آن‌ها نفوذ کند با یادآوری اینکه هیچ‌کاری در دنیا با افکار منفی پیش نرفته است خودشان را از بند این افکار آزاد می‌کنند. این افراد معتقدند که مثبت فکر کردن و دوری از افکار منفی باعث می‌شود که ایده‌های بیشتری بدست می‌آورند و اتفاق‌های بهتری برایشان رخ می‌دهد زیرا طبق قانون جذب به هرآنچه که فکر کنید وارد زندگیتان می‌شود.

  • از ارتباط با آدم‌های منفی‌باف دوری می‌کنند

کسانی که از اندیشه و خرد مثبت بهره می‌برند وجود آدم‌های منفی‌نگر و منفی‌باف را در زندگی مانند باتلاقی می‌دانند که با خودشان به درون زمین فرو می‌برند. وجود اینگونه افراد نه تنها در زندگی سودی ندارد بلکه باعث پسرفت نیز می‌شود. آدم های مثبت اندیش به جای ارتباط با آدم‌های منفی باف، وقت‌شان را با افرادی میگذرانند که باعث رشد ذهنی و در نتیجه قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت و ترقی می‌شوند. این افراد نه تنها به خودشان، بلکه همیشه به اطرافیان خود نیز متذکر می‌شوند که از ارتباط با آدم‌های منفی‌باف و سمّی دوری کنند.

  • آدم های مثبت اندیش مشتاق و کنجکاو هستند

خستگی و بی‌حوصلگی، مرگ آرزوهای هر فرد است. آدم های مثبت اندیش معمولاً انسان‌های خلاق و نوآوری هستند و در مورد همه مسائل جهان کنجکاوی می‌کنند. همیشه مشتاق به یادگیری هستند و به هرچیزی که اطرافشان باشد علاقه پیدا می‌کنند و این حس مثبت را به اطرافیان خود نیز منتقل می‌کنند. اگر سری به لیست انسان‌های موفق جهان بزنید خواهید دید که همگی، افرادی دارای اندیشه مثبت و مشتاق و کنجکاو یادگیری مسائل مختلف بوده‌اند.

  • سرشار از امید و رستگاری هستند

امید به زندگی می‌تواند همه ابعاد زندگی انسا‌ن‌ها را در بر بگیرد و فقدان آن زندگی را به جهنمی سوزان و غیرقابل تحمل تبدیل کند. افرادی که از اندیشه مثبت برخوردار هستند همیشه سرشار از امید و رستگاری هستند و  در برخورد با مشکلات امید خود را از دست نمی‌دهند و دنیا را با تمام ضعف‌ها و مشکلات کوچک و بزرگش زیبا می‌بینند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت، زیبا دیدن دنیا نیز یکی از ویژگی‌های افراد مثبت‌اندیش است.

  • برای دستیابی به موفقیت عجول نیستند

اینگونه افراد به این آگاهی رسیده‌اند که رسیدن به موفقیت یک شبه حاصل نمی‌شود و دستیابی به آن مستلزم تلاش و پشتکار مداوم است. هیچگاه برای رسیدن به موفقیت عجول نیستند زیرا می‌دانند که عجله نه تنها ممکن است نتیجه را منفی کند، بلکه ممکن است باعث رخ دادن اشتباهاتی شود که هیچگاه قابل ترمیم و درست شدن نباشد. بنابراین همیشه با صبر و شکیبایی کارهای خود را پیش برده و تلاش می‌کنند در گذر از زمان، شاد باشند و لذت ببرند.

  • همیشه در صدد جبران لطف دیگران هستند

آدم های مثبت اندیش همیشه قدر بودن اطرفیان خود را می‌دانند و لطف و محبت دیگران نسبت به خودشان را بی پاسخ نمی‌گذارند. آن‌ها در عوض هر محبتی که ببینند چه کوچک باشد چه بزرگ، درصدد جبران آن هستند. زیرا معتقدند که محبت و قدردانی دو طرفه بوده و بایستی حس خوب و مثبت را در جهان رایج داد. آن‌ها هرگز درباره این موضوع خودخواهانه فکر نمی‌کنند و باور دارند که با جبران لطف دیگران خودشان نیز احساس خوشبختی خواهند داشت.

  • به احتمالات منفی فکر نمی‌کنند

برخی از افراد همیشه در رابطه با انجام کاری و یا رخ دادن اتفاقی، بدترین و منفی‌ترین احتمالات را در نظر می‌گیرند و نه تنها به خودشان بلکه به اطرافیان خود نیز استرس و اضطراب وارد می‌کنند. در صورتی که افراد دارای اندیشه مثبت در اینگونه مواقع همیشه مثبت فکر کرده و به اطرافیان خود نیز آرامش می‌دهند.

چگونه می‌توان به مثبت‌اندیشی دست یافت؟

رسیدن به مثبت‌اندیشی کار سخت و نشدنی نیست، همه افراد با تمرین مداوم برخی از امور در کارهای روزمره خود می‌توانند به آن دست یابند:

سعی کنید همیشه در توصیف احوال خود و زندگیتان از کلمات مثبت استفاده کنید. از خودتان به اندازه توانتان انتظار داشته باشید. در جمع آدم های مثبت اندیش حضور داشته باشید و از دوستی و ارتباط با افراد منفی‌نگر دوری کنید. از قرارگیری در شرایطی مانند انزوا و گوشه‌گیری که باعث حمله افکار منفی به ذهنتان می‌شود دوری کنید. به تفکرات منفی و مخرب دیگران بی‌توجه باشید. احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل شوید. لیستی از صفات مثبت خود تهیه کرده و سعی کنید آن‌ها را ارتقا دهید.

انجام و تمرین هیچ‌کدام از این امور هزینه‌ای نداشته و سن و سال خاصی ندارد، هر فردی می‌تواند برای ایجاد اندیشه مثبت از همین لحظه شروع کرده و به مرور نتیجه مثبت آن را در زندگی خود مشاهده کند. اگر این مطلب به نظرتان مفید است لطفاً با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید و نظرات خود را هم برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا